Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náramky přátelství

MATERIÁL A POMŮCKY

Takže co všechno potřebujeme na upletení náramku:

BAVLNKY:

Můžeme použít klasické slabé bavlnky nebo moulinky, které jsou silnější nebo perlovou přízi různých tlouštěk. Já osobně používám moulinky a pro začátečníky je vřele doporučuji, naopak rozhodně nedoporučuji plést náramky z vlny. Náramky z vlny se mi vůbec nelíbí..

Hrozně důležité je taky, aby bavlnky byly stejně tlusté! Nikdy nemůžete plést náramek ze tří moulinek a tří slabých bavlnek, protože by to potom ve vzoru dělalo velkou neplechu.

Prodávají se také žíhané bavlnky. Na první pohled vypadají skvěle, jenže pokud s nimi děláte nějaký složitější vzor, nejsou vhodné, protože vzorek zanikne. Doporučuji je tedy pouze na obyčejné proužkované nebo šipkové náramky, a nebo nějak vhodně zkombinovat.  

Bavlnky

 

ZAVÍRACÍ ŠPENDLÍK:

neboli Sichrhajcku, pomocí které náramek připevníme k nějaké podložce - noze, polštářku nebo něčemu jinému.

Špendle

 

 

 

NŮŽKY:

kterými budeme bavlnky stříhat

Nůžky

 

Všechny potřeby se dají sehnat v jedné galanterii a moc peněz vás to stát nebude. 

 

A to je tak všechno. Samozřejmě můžeme použít i další materiály jako je kůže nebo korálky. V knihách jsou také návody na několik kožených náramků. Velice pěkně vypadají korálky, které jsou vetkány do náramku. Fantazii se už meze nekladou a každý může vytvořit to, co ho napadne.  Dále se dají použít různá zapínání na ukončení náramků.

 


PŘÍPRAVA

Nejprve se musíme rozhodnout jaký náramek vytvoříme. Podle vzoru vybereme barvy a počet bavlnek. Bavlnky nastříháme v potřebné délce. V knihách je přesně popsáno, jak mají být nitě dlouhé. U hubených náramků (do 8 nití) obecně platí pravidlo, že stačí stejná délka jako třikrát omotat kolem zápěstí. Samozřejmě je ale vždy lepší ustřihnout nit raději delší než kratší. Sice lze nit nastavit, ale je to zbytečná komplikace. Také nesmíme zapomenout, že když budeme motat náramek na krk, čelenku nebo třeba záložku do knihy, budeme samozřejmě potřebovat mnohem delší nitě. A také čím je náramek silnější, tím delší nitě musíme nastříhat. A délka bavlnek závisí i na samotném vzoru. Některé bavlnky mohou sloužit pouze jako spodní a jejich spotřeba je minimální, zatímco bavlnky, které se ve vzoru hodně objevují musíme mít dlouhé třeba i metr a půl.

Když máme nitě nastříhané, svážeme je do uzlu a uzel propíchneme svíracím špendlíkem. Nesmíme zapomenout nad uzlem nechat přibližně deset centimetrů volné příze, abychom z ní mohli na konci uplést copánek, kterým se náramek připevní na ruku. Poté nitky připevníme špendlíkem na nějakou podložku. Můžeme buď na kalhoty nebo si kolem nohy omotáme šátek a do něj nebo třeba na malý polštářek nebo jako Betty na herduli, která se používá na paličkování. Prostě tam, kde nám to bude vyhovovat nejvíce. Někomu prostě klasické motání náramků nejde a lidé si hledají různá usnadnění, aby se bavlnky tolik nezamotávaly a práce pro ně byla přehlednější. A tak se bavlnky různě namotávají na kolíčky nebo jiné sponky, aby nebyly příliš dlouhé a lépe se s nimi pracovalo.

 

Ze začátku si musíme pečlivě bavlnky seřadit podle pořadí dle návodu. Nitky se do sebe velmi rády zamotávají, takže určitě budete potřebovat trochu trpělivosti. Pokud se vám stane, že se spletete, například přeskočíte jednu nit nebo špatně utáhnete hlavní nit a prokukuje vám spodní nit, vždy můžete uzlíky rozpárat. Jednoduše vezmete špendlík a uzlíky rozvážete. Více o párání a navazování najdete zde.

 

Začátek náramku je většinou nejtěžší částí. Umotat několik prvních řad je náročné, protože nemůžete pořádně utahovat a opírat se o předchozí řady. Musíte vytvořit správný sklon uzlíků a přitom je dostatečně utáhnout. Výborným pomocníkem pro začátek náramku jsou kuchyňské svorky. Není to příliš velká investice, prodávají se v různých velikostech a využijete je vážně i v kuchyni. Sehnala jsem šest kusů za 30 kaček. 

 

 

Díky nim pro vás první řady náramku budou pohodička. Bavlnky si srovnejte podle vzoru a potom na ně přiklapněte svorku. Náramek na ukázce je písmenkový a pleten do čtvercové sítě, tudíž řady jsou rovné. Díky svorce uděláte řady krásně rovné a hlavně perfektně utáhnete uzlíky. Uzlíky se neposunují, po několika řadách svorku sundáte a máte perfektně rovné řady a začátek bez problémů. Stejně tak u klasického šikmého náramku, jen si svorku nastavíte tak, aby měla správný sklon. Podobně se dá využít i kolíček na prádlo, pokud potřebujete něco hned teď, ale svorka je vhodnější. 

 

 

 


ZAKONČENÍ


 

Když je náramek hotový, musíme provázky ukončit. Nejprve se rozváže uzel, ve kterém byl zapíchnut svírací špendlík a potom upleteme na obou stranách náramku jeden nebo dva stejně dlouhé copánky, kterými se náramek zaváže na ruce. Pokud je náramek silnější doporučuji na každém konci uplést dva copánky. Vypadá to pěkně a je to praktické. Jednotlivé copánky můžeme svázat kolem zápěstí tradičními třemi uzlíky nebo klasickým ambulantním neboli křížovým uzlem.  

 

 

 

 

Také můžeme udělat na jednom konci náramku smyčku a na druhém dva copánky. V tomto případě s tím ale musíme počítat už na začátku při stříhání nití. Ustřihneme totiž jen polovinu nití, ale v dvojnásobné délce a v polovině z nich upleteme copánek, který nám vytvoří plochou smyčku. Nebo můžeme jednou nití omotat ty ostatní a vznikne omotaná smyčka. Nit, kterou budeme ostatní omotávat, musí být dostatečně dlouhá, aby nám potom vystačila na samotné pletení vzoru. Já osobně smyčky skoro vůbec nepoužívám. Zdají se mi nepraktické, ale jsou docela pěkné.

Plochá smyčka

 

 

Omotaná smyčka

 

Další možnost ukončení náramku je našití gumy na konce náramku. Vhodné to může být například pro děti. Náramek si můžete snadno sundat, kdy chcete. Když se náramek obnosí a copánky se přetrhnou, ale náramek se dá ještě nosit a je pěkný a především pokud je to nějaký silnější vzor, který vám dal hodně práce, tak si na konce jehlou a nití našijte klasickou silnější gumu a můžete ho nosit dál. Je to vcelku praktické.

 

Na konce náramku můžete přidělat i klasické kovové zapínaní. Přišívá se jehlou a nití na konec náramku a konce bavlnek ještě potřeme tekutým průhledným lepidlem. Náramek s tímto zapínáním si pak můžete sundat kdykoliv chcete. 

 


PRVNÍ NÁRAMEK

 

Tato stránka je určena pro úplně absolutního začátečníka, který ještě žádný náramek nedělal. Při pletení náramků je také potřeba trocha trpělivosti, a proto by každý měl začít obyčejným proužkovaným náramkem. V sekci technika jste si přečetli, že existují dva základní druhy uzlíků, respektive čtyři. Na techniku se koukněte ještě před tím než začnete plést váš první náramek. Nejlepším začátkem tedy je udělat několik proužkovaných náramků na obě strany a procvičit si tak uzlíky vázané směrem vpravo i vlevo.

Při vázání náramků si musíte pamatovat několik základních pravidel:

 • Každý uzlík v náramku se skládá ze dvou uzlíků, je to tedy vlastně dvojuzlík.
 • Každým uzlíkem probíhají dvě bavlnky, hlavní nití se váže kolem spodní nitě. 
 • Náramky se vždy váží směrem dolů, mají šikmý sklon dolů. 
 • Uzlíky je potřeba co nejvíce utahovat, co nejpevněji.

  První náramek by měl být určitě proužkovaný. Můžete zkusit náramek z 6 nebo třeba z 8 bavlnek. Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. 

Samozřejmě můžete použít libovolný počet bavlnek, jak sudý, tak i lichý. Náramky se dají udělat i ze dvou bavlnek - jsou to pak takové slabé tkaničky. Z jedné bavlnky náramek udělat nejde :o)

Od každé bavlnky si ustřihněte jednu nit. Ta by měla mít přibližně délku jeden metr. Když později budete dělat silnější náramky a náramky s různými vzory, tak jsou potřeba nitě i delší. 

Dávejte si pozor na délku nití a vždy raději ustřihněte trochu delší. 

Bavlnky svažte uzlíkem, do uzlíku zapíchněte svírací špendlík a připevněte k nějaké podložce. Nad uzlíkem nechte několik centimetrů na copánek. Plést můžete na koleni nebo třeba na polštářku, který si dáte na klín. Bavlnky seřaďte podle toho, jak chcete, aby po sobě jednotlivé proužky následovaly.  

První nití v pořadí je žlutá, takže žlutá bavlnka bude pro tento proužek nití pracovní a ostatní nitě budou spodní. Pracovní nit vždy překrývá uzlíky spodní nitě. Začneme tedy prvním uzlíkem směrem vpravo. Žlutá nit začíná nalevo a směřuje doprava, proto je to uzlík vpravo. Uzlík vpravo uděláme takto: Žlutou nit vezmeme do pravé ruky. Vedlejší oranžovou nit chytíme do levé ruky a napneme. Žlutou bavlnku položíme přes vedlejší zleva doprava, podvlékneme a vzniklou smyčkou protáhneme. Uzlík utáhneme - to znamená, že ho posuneme nahoru. Hlavní nit musíme vést kolmo k vedlejší. Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první a pevně přisuneme k prvnímu uzlíku.

Náramky přátelství mají vždy určitý sklon směrem dolů. Náramky se vždy vážou směrem šikmo dolů - doprava nebo doleva, ale nikdy ne zpátky nahoru. Tento sklon musíte vytvořit už první řadou. Takže při vázání uzlíků vpravo je sklon směrem vpravo. Pokud byste dělali uzlíky směrem vlevo, tak je sklon na druhou stranu a začíná se na druhé straně - tedy napravo. Hlavní nití by pak byla černá.   

Všimněte si, že hlavní nit vždy po každém uzlíku změní pozici. Na předchozím obrázku byla před fialovou spodní nití, nyní je už za ní. 

Hlavní nití uděláme uzlíky vpravo na všechny spodní nitě.

Takhle vypadá hotový celý jeden proužek. Žlutou bavlnkou jsme udělali uzlíky na všechny ostatní bavlnky, které sloužily jako spodní nitě. Žlutá bavlnka skončila na posledním  místě a dál bude sloužit jako spodní nit.   

Na další proužek se hlavní bavlnkou stává oranžová. Začneme úplně stejně jako žlutou bavlnkou. V tomto náramku stále děláme jen uzlíky vpravo.

Dokončíme oranžovou řadu a další proužek bude červený.

Takhle vypadá prvních osm řádků. Vystřídali jsme všechny bavlnky a další proužek bude opět žlutou bavlnkou.

Jednotlivé proužky opakujeme až do doby, kdy je náramek dostatečně dlouhý. Potom na konci uděláme obyčejný copánek a na druhém konci rozvážeme uzel a upleteme také copánek. Odstřihneme konce nití a náramek můžeme zavázat na ruku. 

První řada je pro začátečníky dost obtížná. Nejlepší je, když vám náramek někdo načne a nebo můžete použít různé pomůcky, které vám poslouží jako vodítko.

Naprosto ideální je kuchyňská svorka, podle níž uděláte několik prvních řad krásně rovně a snadno.

Kolíček vám také pomůže udržet správný směr bavlnek a přitom jednotlivé uzlíky pořádně utahovat.

 

Dalším krokem po několika úspěšných proužkovaných náramcích směrem vpravo i vlevo je vytvořit stromečkové neboli stříškové náramky neboli náramky do V.  Při těchto náramcích se dělají uzlíky vpravo i vlevo a uprostřed se bavlnky spojují.  

Při tomto náramku musíme počítat s tím, že od každé barvy použijeme 2 bavlnky. To znamená, že když děláme náramek z 8 bavlnek, tak použijeme 4 barvy. Z každé strany se pracuje se stejně barevnou bavlnkou, a ty se uprostřed spojí a vytvoří jedno véčko.

Bavlnky by měly být stejně dlouhé jako u předchozího náramku, přibližně metr.

Bavlnky svážeme uzlem a nad uzlem necháme několik centimetrů volných, ze kterých na konci uděláme copánek. Do uzlíku zapíchneme spínací špendlík a připevníme k nějaké podložce. Barvy si seřadíme podle toho, jak chceme, aby po sobě v náramku následovaly. 

V sekci technika je uvedeno, jak se dělá uzlík vpravo i vlevo, ale ty už byste měli umět.

Hlavními bavlnkami jsou pro toto véčko obě modré bavlnky.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na žlutou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na žlutou bavlnku.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na fialovou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na fialovou bavlnku.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na červenou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na červenou bavlnku.

U tohoto náramku taky musíte udržovat sklon směrem dolů. Jak vidíte, u uzlíků směrem vpravo je  sklon vpravo dolů a u uzlíků směrem vlevo je sklon vlevo dolů.

Spojení bavlnek uděláte středovým uzlíkem. Středový uzlík je jen název pro spojení dvou stejně barevných bavlnek uprostřed náramku. Jelikož mají bavlnky stejnou barvu, můžete si vybrat kteroukoliv a udělat jí uzlík na tu druhou. Takže klidně uzlík směrem vpravo nebo vlevo. V tuto chvíli jedna z modrých bavlnek slouží jako spodní nit.

Máte hotové první véčko.

Stejným způsobem uděláte další žlutý véčko.

A opakujete do té doby, než je náramek dostatečně dlouhý.

Potom rozvážete uzel a na obou koncích upletete copánky na zavázání na ruku.

                                                              

 

       TECHNIKA

Na první pohled se může zdát, že takové upletení náramku je dost obtížné, ale není to vůbec pravda. Ze začátku vám to bude určitě trvat docela dlouho a budete dělat i spoustu chyb, stejně jako já.  Když ale vydržíte, tak svoji techniku vychytáte a náramky budete mít během několika dní nebo i pár hodin hotové.

Všechny vzory náramků jsou pleteny pouze ze 4 druhů uzlíků. Stačí se tedy naučit tyto 4 druhy a už dokážete uplést úplně všechno. Jsou to:

 • Základní uzlíky vázané vpravo

 • Základní uzlíky vázané vlevo

 • Zpětné uzlíky vázané vpravo - zpětné uzlíky se také nazývají střídavé

 • Zpětné uzlíky vázané vlevo

 

Základem drhání náramků přátelství je, že na sebe navazují uzlíky různých barev, a tím se tvoří určitý vzor, který požadujete.

Jednotlivé řady uzlíků mají vždy sklon směrem dolů (samozřejmě až na výjimky - při jednom způsobu vázání písmenek :)

Směr vázání je tedy vždycky zprava nebo zleva dolů. Nikdy se bavlnkou nevracíte nazpátek nahoru.    

Každý uzlík se skládá přesně ze dvou bavlnek (opět až na výjimky, např. při speciálním vázání náramků na více spodních nití :)

Jedna bavlnka slouží jako hlavní (pracovní) a jedna jako spodní (vedlejší) nit. Hlavní je ta, se kterou uzlík drháme a která je vidět - ona tvoří vzorek. Hlavní bavlnkou děláme uzlík na spodní bavlnku. Spodní bavlnka by ve vzorku neměla být vůbec vidět - je uzlíkem zakryta.

Během pletení náramku se stále mění pozice hlavních a vedlejších nití. V jednu chvíli bavlnka slouží jako spodní a další uzlík už pleteme právě jí.

Každý uzlík v náramku je vlastně jeden dvojuzlík - to platí u náramků přátelství stále a pořád, prostě uzlík znamená dvojuzlík - kdyby se dělal pouze jeden tak by se nitě neutáhly, jeden uzlík se u náramků přátelství nikdy nedělá, vždycky dva !!!

Základy

Když děláte základní proužkovaný náramek, tak na každý řádek je hlavní nit jedna. Na obrázku je náramek ze 6 bavlnek pletený uzlíky vpravo. Začnete zelenou bavlnkou, kterou uděláte za sebou na zbylých 5 bavlnek vždy jeden uzlík vpravo. Vznikne vám první zelená řada. Zelená bavlnka byla pro tuto řadu pracovní - hlavní nit. Odložíme jí na konci řady a další řadu pokračujeme s fialovou bavlnkou. Fialová nyní slouží jako hlavní nit a všechny ostatní jsou vedlejší.

Uzlíky vpravo se vždy drhají směrem vpravo dolů od levé strany. Uzlíky vlevo se vždy dělají směrem vlevo dolů od pravé strany. Zpětný uzlík změní směr pletení základních uzlů. Například nejprve pletete uzlíky vpravo, potom uděláte zpětný uzlík vlevo a pokračujete s uzlíky vlevo.

Středový uzel

Středový uzlík se nazývá uzlík, který se váže ze dvou stejně barevných bavlnek. Je tedy jedno jaký uzlík uvážete, jestli vlevo, vpravo nebo zpětný, protože i kdybyste jakkoliv čarovali, tak ze dvou stejně barevných bavlnek jinou barvu nevykouzlíte :) Středový uzlík je jen vžitý název, především pro véčkové - stromečkové náramky. Občas se středovým uzlíkem nazývá i uzlík, který není přímo uprostřed vzoru :) Záleží na samotném vzorku..Vždy je ale ze dvou stejných bavlnek. 

Překrývací uzel 

Také se nazývá překrytí hlavní nitě nití spodní. Překrývací uzel je také vžitý název, především u náramku Pepito a jemu podobných, například francouzských vzorů, které jsou zcela bez zpětných uzlíků. První dvě řady náramku Pepito jsou od kraje vázané červenými bavlnkami. Netvoří ale dva celistvé proužky, nýbrž v průběhu vázání slouží i jako spodní nitě. Nejprve pro modré bavlnky a potom pro žluté.  Modré a žluté bavlnky je překrývají.. Červenými děláte uzlíky vpravo a modrými a žlutými jsou uzlíky vlevo. Pojem překrývací uzlík se používá především pro zjednodušení popisu konkrétních vzorů, není to žádný jiný speciální uzel. Buď je to uzel vpravo nebo vlevo.    

Nejtěžší je udělat několik prvních řad náramku, protože uzlíky ještě nejsou utažené. Mohou se vám po nitích posunovat a tvořit neplechu. Stačí jen trochu trpělivosti a šikovné ruce. Nebo pomůcky jako kolíček nebo nějaké svorky, které vám pomohou udržet směr hotových uzlíků, než uděláte několik prvních řad. Například to mohou být kuchyňské svorky na rozbalené potraviny nebo i izolepa, kterou si náramek na upletení začátku přichytíte na nějakou podložku.

Utahování uzlíků je velice důležité. Uzlíky musí být co nejvíce utaženy !!!! Ale pozor aby se bavlnka nepřetrhla, taky se to může stát a je to nepříjemný problém.

UZLÍKY VÁZANÉ VPRAVO

 

 

 

 

 

 

 

       
 • Toto jsou uzlíky vázané vpravo. Hlavní nit je na začátku náramku na levé straně a uzlíky jí vážeme směrem doprava. Modrá nit je hlavní nit a děláme jí uzlík na šedivé niti. 

 • Hlavní nit chytíme do pravé ruky. Vedlejší nit chytíme do levé ruky a napneme!!! 

 • Hlavní nit položíme přes vedlejší zleva doprava, podvlékneme a vzniklou smyčkou protáhneme. 

 • Uzlík utáhneme - to znamená, že ho posuneme nahoru. Hlavní nit musíme vést kolmo k vedlejší. Tím pádem bude mít uzlík barvu pouze hlavní nitě, tak jak to má být a ve vzorku nebudou chyby. 

 • Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první a pevně!!! přisuneme k prvnímu uzlíku. Hlavní nit musí být zase kolmo utahována na napnutou nit vedlejší!!!

 • Takhle je hotov jeden uzlík. Musí mít barvu pracovní nitě a nit leží napravo od vedlejší nitě - na druhé straně než byla na začátku. 

 • Poslední obrázek je detail povoleného uzlu vpravo.

 • Představte si, že následují další vedlejší nitě a stejnou technikou se takto udělá celá řada proužkovaného náramku (blíže popsáno v sekci první náramek )

 •  
 •  

 

 

 • Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první a pevně!!! přisuneme k prvnímu uzlíku. Hlavní nit musí být zase kolmo utahována na napnutou nit vedlejší!!!

 • Takhle je hotov jeden uzlík. Musí mít barvu pracovní nitě a nit leží napravo od vedlejší nitě - na druhé straně než byla na začátku. 

 • Poslední obrázek je detail povoleného uzlu vpravo.

 • Představte si, že následují další vedlejší nitě a stejnou technikou se takto udělá celá řada proužkovaného náramku (blíže popsáno v sekci první náramek)

 

1. Hlavní nit je fialová, oranžová slouží jako spodní nit. Hlavní nit je na začátku náramku na levé straně a uzlíky jí vážeme směrem doprava.

2. Hlavní nit vezmeme do pravé ruky a vedlejší do levé a obě napneme. Hlavní nit položíme přes vedlejší zleva doprava. Můžeme si pomoci ukazováčkem levé ruky, kolem kterého bavlnku vedeme. 

3. Fialovou nit podvlékneme pod oranžovou. 

 

4. A vzniklým očkem protáhneme směrem nahoru.     5. Uzlík utahujeme - posunujeme nahoru, přičemž hlavní nit vedeme kolmo k niti vedlejší.  6. Uzlík posuneme nahoru. Máme přesně polovinu jednoho uzlíku. Nechte si vždycky mezi první řadou a uzlem alespoň centimetr až dva místo. Lépe se pak první řada dělá. 

 

7. Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první. Hlavní fialovou nit položíme přes vedlejší oranžovou zleva doprava.  8. Vzniklým očkem provlékneme hlavní nit směrem nahoru.  9. Uzlík kolmo utahujeme a posouváme nahoru k prvnímu uzlíku. Uzlíky k sobě utáhneme co nejpevněji. 

   

 

 10. A takhle vypadá hotový uzlík uvázaný směrem vpravo. 

Na začátku byla fialová nit na levé straně a po vyhotovení uzlíků je na straně pravé. 

Spodní oranžová nit je uzlíkem dokonale zakryta a nevykukuje ven. 

 

UZLÍKY VÁZANÉ VLEVO

 

 • Toto jsou uzlíky vázané vlevo. Musíme se naučit uzlíky vázat z obou stran, abychom mohli dělat náramky do V neboli šipkové náramky (blíže popsáno ve vzorech).

 • Pravou rukou držíme hlavní nit a levou vedlejší. Vedlejší nit musí být opět napnutá. 

 • Hlavní nit položíme zprava doleva přes nit vedlejší. Vzniklou smyčkou nit provlečeme a kolmo na nit vedlejší utáhneme a posuneme uzlík nahoru.                                       

 •  

 •  

Druhou smyčku uděláme stejně a pevně ji přitáhneme k první. Hlavní nit teď leží na druhé straně než na začátku - nalevo od nitě vedlejší.

1. Uzlíky vázané směrem vlevo se váží stejným způsobem jako předchozí uzlíky, jen nitě se chovají zrcadlově. Hlavní nit je fialová, oranžová slouží jako spodní nit. Hlavní nit je na začátku náramku na pravé straně a uzlíky jí vážeme směrem doleva. 2. Úplně stejně jako u předchozích uzlíků vezmeme hlavní nit do pravé ruky a vedlejší do levé a obě napneme.  3. Hlavní fialovou nit položíme přes vedlejší oranžovou zprava doleva a pomáháme si při tom ukazováčkem levé ruky, kolem kterého nit vedeme. 

 

4. Vzniklým očkem protáhneme hlavní fialovou nit nahoru.  5. Uzlík kolmo fialovou nití na oranžovou utáhneme.  6. Druhý uzlík uděláme stejně jako předchozí. Fialovou nit položíme přes oranžovou. 
7. Vzniklým očkem protáhneme fialovou nit směrem nahoru.  8. Kolmo utáhneme uzlík co nejvíce k prvnímu uzlíku.  9. Tohle je hotový uzlík směrem vlevo. 

ZPĚTNÉ UZLÍKY VÁZANÉ VPRAVO

 

 • Zpětné uzlíky se také nazývají střídavé, protože první uzlík se váže na jednu stranu a druhý na druhou. Znamená to, že hlavní nit leží na začátku pletení náramku na jedné straně, ale také na té samé straně skončí po uvázání celého dvojuzlíku.

 • Každý zpětný uzlík se tedy skládá z jednoho levého a jednoho pravého uzlíku, a tím dohromady tvoří požadovaný dvojuzlík !!!!

 • Modrá nit je hlavní a leží vpravo. Uděláme jí nejprve jednu smyčku vlevo, stejně jako polovičku u základního uzlu vlevo. 

 • Poté uděláme smyčku vpravo. Takto nám vznikne zpětný uzlík vázaný vpravo. Hlavní nit opět leží na stejné straně jako na začátku - napravo. Je to velice jednoduché. Pouze kombinace dvou výše uvedených základních uzlů.

 • U všech uzlíků je stále důležité dodržovat základní pravidla: pořádně uzlíky utahovat a vést hlavní nit kolmo na vedlejší, aby nám spodní (vedlejší) nitě neprokukovaly.

 •  

  ZPĚTNÉ UZLÍKY VÁZANÉ VLEVO

  Modrou nití uděláme na šedivou spodní nit nejprve jeden uzlík vázaný vpravo. Hlavní modrá nit se nám přesune doprava za šedivou nit.

 •  

Poté uděláme druhý uzlík vázaný vlevo a hlavní nit zůstane ležet tam, kde na začátku - tedy vlevo. Zpětný uzlík vázaný vlevo je hotový.

 

VZORY

 

ZÁKLADNÍ JEDNODUCHÉ VZORY

 

PROUŽKY

 

Proužkovaný náramek je základní vzor. Pro každého začátečníka by to měl být první náramek, který se pokusí uvázat. Zde máte rozkreslený návod. Další informace jsou v sekci První náramek. Jak se dělají uzly najdete v sekci Technika.

Proužkovaný náramek je základ pro pochopení způsobu vázání náramků. Každou řadu vážeme jednou hlavní bavlnkou na ostatní, které slouží jako spodní nitě. Po každém uzlíku vpravo změní hlavní nit pozici a posune se za vedlejší bavlnku více doprava. Pak se s ní váže další uzlík na další bavlnku. 

Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. Bavlnky si seřadíte podle nákresu. Proužkovaný náramek můžete vázat z libovolného počtu bavlnek, teoreticky už od dvou. 

Začnete žlutým uzlíkem vpravo na oranžovou bavlnku.
Následuje další žlutý uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Další žlutý uzlík vpravo na fialovou bavlnku.
Čtvrtý uzlík vpravo na modrou bavlnku.
Celou řadu dokončíme tím, že uděláme po jednom žlutém uzlíku vpravo na všechny ostatní bavlnky. tedy ještě na zelenou, hnědou a černou. Na konci řady žlutou odložíme.
Nyní je hlavní bavlnka oranžová. A postupujeme stejně jako s předchozí bavlnkou. Uděláme první uzlík vpravo na červenou bavlnku.
A další uzlíky vpravo na ostatní bavlnky. Vznikne nám tak další řada a pokračujeme s červenou bavlnkou.

Pro začátečníky je nejtěžší udělat začátek náramku - prostě několik prvních řad. Uzlíky se musí pořádně utahovat a to je na začátku náramku problém, protože se nemáte jak opřít o předchozí řadu. Proto existují různé ulehčující věcičky. Použít se dá kolíček na prádlo, ale mnohem efektivnější je použít svorky na sáčky a obaly.

 

 

ŠIPKY

Šipkový, stromečkový, stříškový náramek nebo náramek do véčka je po proužkovaném náramku druhý základní vzor. Používají se v něm uzlíky vlevo a vpravo a uprostřed se spojují středovým uzlíkem.

Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. Šipkový náramek můžete plést jen ze sudého počtu bavlnek. Od každé barvy použijete dvě bavlnky, které symetricky seřadíte z obou stran.

Začnete modrou bavlnkou - uzlík vpravo na žlutou.
Další modrý uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Třetí uzlík vpravo na fialovou bavlnku a modrou bavlnku odložíte uprostřed.
Začnete pracovat s druhou modrou bavlnkou a uděláte uzlík vlevo na žlutou bavlnku.
Další uzlík vlevo na červenou bavlnku.
A třetí modrý uzlík vlevo na fialovou bavlnku.
Nyní modré bavlnky spojíte středovým uzlíkem. Uděláte jakoukoliv modrou bavlnkou uzlík vlevo nebo vpravo. Jelikož spojujete stejně barevné bavlnky, tak je jedno kterou to děláte a jaký uzlík s ní děláte.
Modré véčko je hotové. Začneme žluté. Uděláme tři žluté uzlíky vpravo.
A tři žluté uzlíky vlevo.
A žluté bavlnky spojíme středovým uzlíkem.
Další véčko je červené.
Poslední véčko je fialové. Dále pokračujeme dokola, znovu modrým véčkem.

Náramek se může plést i naopak. Začnete středovým uzlíkem a potom děláte na obě strany uzlíky směrem ven. Pak náramek vypadá spíše jako stříšky..

 

 

NÁRAMEK S OKRAJEM

Je to náramek, který je z obou stran ohraničen. Okraj můžeme použít u šipkového i proužkového náramku, ale i u jakéhokoliv jiného vzoru.

Je to vlastně základní využití zpětných uzlíků z obou stran.

Na okraj vybereme například černou nit. Tato nit musí být z obou stran náramku a nazývá se krajní nit. 

Krajní nitě jsou stále na svém místě a nezasahují do samotného vzorku náramku. Jsou pouze okrajem.

První věc, která se udělá,  je krajní zpětný uzlík černou nití na růžovou bavlnku. Tento zpětný uzlík je vlevo.
Černá krajní nit zůstává stále na první pozici a hlavní nití se udělá první řada tzn. dvojuzlíky na ostatní vedlejší nitě. Ovšem kromě poslední černé.
Na konci opět vezmeme krajní černou nit a uděláme jí zpětný uzlík na růžovou, kterou jsme dodělali celou první řadu. Tento zpětný uzlík je vpravo.

Krajní černá nit opět musí ležet směrem ven.

 

Další řadu začneme zpětným uzlíkem na fialovou bavlnku.   

Potom stejně jako u předchozí bavlnky uděláme jednu fialovou řadu vpravo.
A dokončíme ji černou nití, kterou na fialovou bavlnku uděláme zpětný uzlík vpravo.

Okraje samozřejmě nemusejí být jen černé, ale hezky vypadají i jiné barvy.

 

 

PROLAMOVANÝ VZOR

Je to jednoduchý vroubkovaný vzor. Je obměnou základního proužkovaného vzorku. Trik tkví v tom, že během práce se celý náramek otáčí. Je to velice efektní vzor a vynikající nápad. Ten, kdo ho vymyslel, byl opravdu vynalézavý.

Náramek je zhotoven pouze z uzlíků vázaných na jednu stranu, dejme tomu tedy vpravo.  Náramek je poměrně slabý, ale velice pěkný. Pro příklad použijeme 6 nití. Každá nit bude mít jinou barvu.

V návodu jsou vždy tmavším odstínem vyznačeny řady, které jsou pletené z rubu.

První hlavní nití uděláme celou jednu řadu, tedy dvojuzlík na ostatních pěti nitích.
Celý náramek obrátíme. Rubovou stranu máme tedy směrem nahoru a první hlavní nit je opět na začátku - na levé straně.
Hlavní nití uděláme opět celou jednu řadu na všech vedlejších nitích. Uzlíky musíme pevně přitahovat k uzlíkům předešlým. Uzlíky jdou vlastně mírně směrem nahoru. Tohle je jediný případ, kdy tak mohou uzlíky směřovat a jde to.
Náramek opět obrátíme, růžová bavlnka je opět na začátku.
A uděláme třetí řadu stále stejnou hlavní nití.
Náramek necháme ležet na stále stejné straně a začneme celý postup opakovat s další hlavní nití - modrou.

Prolamovaný vzorek můžeme dělat z libovolného počtu nití, takže nití si můžete nastříhat i více. Také můžeme nastříhat vždy po dvou nitích stejné barvy a děláme řádky po dvou. Znamená to, že uděláme dvě řady stejné barvy, poté náramek otočíme a uděláme zase dvě řady z rubové strany a zase otočíme a tak dál....

Lícová strana

Rubová strana

 

 

PROUŽKY KOMBINACE

 

Když za sebou máte první náramky a umíte proužky, můžete si je jednoduše trochu oživit.

Tady je jen takový jednoduchý nákres, jak to udělat.

Když děláte například náramek z 8 bavlnek, tak si je po několika řadách rozdělte do dvojic a udělejte 4 samostatné řetízky, které později zase spojíte. Jednoduše uděláte jeden uzlík hnědou, odložíte ji, na ní uděláte jeden uzlík žlutou, potom zase na žlutou hnědou.. Takový řetízek si udělejte libovolně dlouhý, a potom ho zase spojte - pokračujte klasickou celou řadou od kraje ke kraji.

Nebo si můžete bavlnky rozdělit na poloviny a dělat proužky jen na 4 bavlnkách na každé půlce. Uprostřed tak vznikne mezera, kterou zase až budete chtít spojíte tak, že uvážete celou řadu.

Tyhle maličkosti oživí váš obyčejný náramek a také urychlí jeho udělání. Můžete si vymyslet různé takovéhle vychytávky a nápady, fantazii se meze nekladou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

netreba nadpis

(no volám sa ......, 4. 8. 2014 12:13)

ja to hezky ale dlouhý a težky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kopírování

(motalinky, 4. 7. 2014 20:38)

Prosím nekopírujte všichni články t naramkypratelstvi.cz,ale udělejte vlastní návod....

juuuu

(minie, 22. 6. 2014 19:31)

Jo je to dobra stranka

jmena

(petra, 28. 5. 2014 17:36)

ahojky potrebovala bych navod na jmena pls dekuji Email: rebellinka12@seznam.cz prosiiiiim dekuji

zprava

(vul kunda, 23. 5. 2014 14:34)

Ahoj kundy cumte na tudle kundovskou stranu www.porno.cz tak se koukejte na to picy napite rychle potřebuju zenu kdo má vome zájem napište

zprava

(nikoleta, 23. 5. 2014 14:25)

Ahoj lidi mrkla jsem se na tudle stránku fak je úžasná napište nikoleta

Hezke

(Klara, 2. 3. 2014 16:05)

Mas je vazne krasne.Umis i se jmeny?

Hezke

(Klara , 2. 3. 2014 16:02)

Mas je vazne pekne.Umis i se jmeny?

-.-'

(Barcach, 21. 1. 2014 15:27)

Tak tohle je pěkně okopírovaný. Kdybys aspoň uvedla zdroj..

Hezů

(Klér, 23. 12. 2013 17:45)

Hezký blog. Sice všechno, co jsem viděla u tebe jsem viděla už asi stokrát, vždycky si to ráda zopakuju. Ne nadarmo mi paní učitelka ruštiny říká, ,opakování je matka moudrosti'. A jinak já zvládám i složitější vzory. A mám osobní rekord v pletení náramků. Nestíhala jsem totiž plést náramky o prázdninách atd a tak jsem to do Vánoc doháněla teď-17 náramků za měsíc :D
A jinak přeju hodně úspěchů v pletení a stálé zdokonalování všem-i sobě :D

Ok

(bobo, 3. 12. 2013 19:13)

Je to moc hezké.Už jsem upletla mnoho náramků:)

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK

(marty.18, 29. 10. 2013 17:49)

už se těším mám už nakoupené bavlny atd...

komentáře

(dusan, 26. 9. 2013 18:40)

ja neumik plyct naramky mne to musi nekdo naucit

NO COPY!!!

(NEVER!!!!!, 7. 9. 2013 16:31)

CHCETE BYT JENOM ZAJIMAVY, NEKOPIRUJTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

?

(=), 22. 8. 2013 19:52)

Jsi borec/borka že si to zkopíroval/a z webu http://www.naramkypratelstvi.cz/index2.html . Tohle by dokázelo snad i 3 leté děcko ! A jenom tak, ví o tom ? A když už si to sem zkopíroval/a tak si tu toho mohl/a dát trochu víc ne ?

jj

(re, 26. 6. 2013 20:32)

je to lehké skusta to taky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No comment

(Bagr, 22. 6. 2013 16:58)

Jsi opravdu borec/borka, že jsi do detailu zkopíroval/a stránku http://www.naramkypratelstvi.cz/bez zdroje. Zdalipak o tom vědí?

Další takový

(Jkoolča, 19. 3. 2013 19:26)

deb_l co jen dokáže zkopírovat text a obrázky, zdroj: http://www.naramkypratelstvi.cz

Re: Další takový

(..., 6. 6. 2013 17:21)

Jo přesně tak, taky jsem si říkala.....

Re: Další takový

(nnnn, 6. 6. 2013 17:22)

svatá pravda 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 45518
Měsíc: 207
Den: 8